Tulipanowa bajka

Niewiele jest kwiatów, które występują w tak licznych kolorach, i różnorodnych formach: pojedyncze, podwójne, karbowane, pełne, papuzie. Tulipany są dostępne praktycznie w każdym kolorze tęczy, ostatnio również w niebieskim, ze względu na rosnącą popularność kwiatów podbarwianych.

Zasadniczo tulipany możemy podzielić na tulipany ogrodowe i produkowane na kwiat cięty. Oprócz tego tulipany można kupić jako rośliny doniczkowe. W dzisiejszym artykule chciałbym skupić się na tych dwóch ostatnich grupach.

W dobie dobrze rozwiniętej techniki szklarniowej kwiaty tulipanów dostępne są prawie cały rok, jednak najdroższe i najtrudniej dostępne są od końca maja do połowy września. Wynika to z ich wrażliwości na zbyt wysokie temperatury, cebule tej rośliny potrzebują kilku tygodni odpoczynku w chłodzie. Dlatego właśnie sezon na tulipany rozpoczyna się od początku stycznia i kończy w maju. Wtedy tulipany są najpiękniejsze i najtrwalsze.

Należy pamiętać ze tulipany dalej rosną po ścięciu, co należy brać pod uwagę układając z nich bukiet lub kompozycję. Dlatego warto zostawić im przestrzeń na dalszy wzrost i rozwinięcie kwiatu. W wazonie nie powinno być zbyt wiele wody natomiast musimy pilnować jej uzupełniania, bukiety i kompozycje z tulipanów (jak i innych kwiatów ciętych) zaleca się umieszczać z daleka od grzejników,  światła słonecznego oraz dojrzałych owoców.

fot: M. Chruściel

Zakup, transport i ekspozycja w kwiaciarni

Kupujmy tulipany dobrze napojone i niezbyt rozwinięte. Najlepiej jak są jeszcze krótkie i dość zielone, ledwie wybarwione. Tulipany możemy transportować na sucho, ale najlepiej w chłodzie i ciemności ułożone poziomo i ciasno maja tendencje do wykrzywiania (tzw. geotropizm). Przed wstawieniem do wody przycinamy je na równo (nie na skos) i umieszczamy w wazonie z odżywką. W wazonie nie powinno być zbyt dużo wody, bo może to powodować gnicie łodyg. W ciągu dnia eksponujmy tulipany z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego, a w nocy przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeżeli kwiaty tulipana nam się powyginają a chcemy je wyprostować, należy je ciasno zawinąć w papier i wstawić na kilka godzin pionowo w chłodne i ciemne miejsce. Świeży tulipan może w wazonie wytrzymać nawet 3 tygodnie, kwiaty tulipana są dość odporne na niska temperaturę, więc zimą mogą być również wykorzystywane we florystyce funeralnej.

Tulipany są bardzo chętnie kupowane przez klientów do wazonów i dostępne w prawie każdym markecie spożywczym. Są tam znacznie tańsze niż w kwiaciarniach, ale marketowe tulipany pochodzą z mniejszych cebulek z upraw w kulturach wodnych (bez podłoża). Ich kwiaty są przez to mniej okazałe, niż te z produkcji w gruncie i nie są tak trwałe jak te, które floryści kupują do swoich kwiaciarni.

Ja uwielbiam tulipany, sprzedaję je w mojej kwiaciarni w dużych ilościach, zawsze mam co najmniej kilka do nawet kilkunastu odmian w ofercie. Osobiście wolę stonowane kompozycje: bukiety z jednej odmiany lub o podobnej kolorystyce, lubię je łączyć z innymi roślinami cebulowymi ale chętnie używam tulipanów również w mieszanych bukietach.

Tulipany w doniczkach

Ich czas zaczyna się w okolicach Dnia Kobiet a apogeum sprzedaży przypada na okres świąt Wielkiej Nocy. Ze wszystkich roślin cebulowych doniczkowe tulipany są najtrwalsze. W ofercie hodowców występuje wiele odmian tych kwiatów, ale z mojego doświadczenia wynika, że najtrwalsze są odmiany pełne. Możemy kupić doniczki z pojedynczymi cebulami oraz całe ogródki skomponowane z wielu cebulek.  Kwiaty cebulowe w doniczkach dają florystom wielkie pole popisu, gdyż można je z powodzeniem łączyć z innymi roślinami cebulowymi, (hiacynty, narcyzy, szafirki, krokusy) ale również wiosennymi roślinami, jak prymule. Świetnym uzupełnieniem takich kompozycji jest mech.

W okresie około wielkanocnym dodatkowo warto przybrać taką kompozycję pisankami, kurczaczkami czy materiałem roślinnym kojarzonym z tymi świętami, jak gałązki bazi, młodych listków krzewów czy bukszpanu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i indywidualnego smaku. Moi klienci uwielbiają kupować rośliny cebulowe w doniczkach!

Dzięki żywym barwom i ciekawym zestawieniom kolorystycznym doniczkowe rośliny cebulowe bardzo przyciągają uwagę klientów i zapraszają do zakupów. Dlatego w okresie wiosennym warto eksponować je razem z innymi wiosennymi roślinami rabatowymi na zewnątrz naszych kwiaciarni, nie zapominając o ładnej oprawie czyli koszach drewnianych i wiklinowych oraz ceramicznych pojemnikach z faszyną, gałązkami wierzby i bukszpanu. Gorąco polecam postarać się przy wykonaniu zachęcającej ekspozycji. Rośliny na tackach również przyciągają wzrok, ale przy dbałości o całą wystawę, i wykonaniu mieszanych kompozycji jest większa szansa, że klient zapragnie podziwiać w domu całe zestawienie kwiatów, a nie tylko pojedynczą doniczkę.

Dzień tulipana

Namawiam również do wykorzystania okazji dnia wiosny i skojarzenia go z tulipanami. Można zorganizować wtedy Dzień Tulipanowy i zaoferować klientom większą liczbę odmian tulipana w niespotykanych kolorach i formach i atrakcyjniejszej cenie. Na polskich rynku w komercyjnym obrocie dostępnych jest około 120 odmian tulipana- jest zatem z czego wybierać! Dzięki takim akcjom łatwiej też zaprezentować się swoim klientom na mediach społecznościowych.

Ja w swojej kwiaciarni od 21 marca zawsze prowadzę tulipanowy tydzień. Mam wtedy w swojej ofercie co najmniej 20 odmian tulipanów. Ale na początek wystarczy nawet kilka wazonów z ciekawymi odmianami i odrobinę kreatywności przy ich pakowaniu i ekspozycji. Dodatkowo, jeżeli kwiaty przeznaczone są jednorodnego bukietu a nie jako dodatek do mieszanego, możecie kupić tańsze i drobniejsze kwiaty. Teraz warto w naszych kwiaciarniach stworzyć tulipanową bajkę.