IPM Essen – Rozdział 2.

Wiem, wiem, już przebieracie nóżkami i czekacie na dalsze informacje z targów, a w szczególności o meczu florystycznym, pomiędzy reprezentantami z różnych krajów europejskich. Aby zakwalifikować się i przyjechać do Essen, musieli najpierw wygrać eliminacje w swoim kraju.

Przypomnę, że Polskę w Essen reprezentowała Katarzyna Rduch, która wygrała eliminacje w konkursie ogłoszonym przez OASIS(R) Floral Products w Polsce w 2019 r. Temat ogłoszony przed rozpoczęciem meczu brzmiał „Urban”, na którego wykonanie każdy z uczestników miał 45 min wraz z dostarczonym materiałem roślinnym oraz gąbką z kolekcji OASIS(R) BLACK DESIGNER’s COLLECTION. Nie powiem, był stres i nerwy, jak to bywa przy tego rodzaju konkurencjach. Suma summarum, Katarzyna po ogłoszonym przez międzynarodowe jury wyniku, zajęła 3 miejsce. Na pozycji pierwszej uplasowała się reprezentacja z Rosji a na drugim z Włoch. To wydarzenie również pod pewnym względem było niezwykle. Katarzynie bowiem kibicowała, bardzo liczna grupa z Polski, która zdominowała widownię, obserwującą mecz. Tak ten rok był wyjątkowy. Gratulujemy zwycięzcom i biegniemy dalej.

Czy były jakieś nowości florystyczne, spytacie? Tak i już je przedstawiam. Zacznę raz jeszcze od firmy OASIS(R). Przed wspomnianym przeze mnie meczem, przedstawiciel firmy na Polskę-Lena Stryjska zaprezentowała specjalną gąbkę OASIS(R) BLACK IDEAL, która jest cięta w długie cylindry lub dość duże prostokąty, mogące pomieścić nawet do 20 l wody. Ich niezwykłość polega na tym, że dają nam wolę kształtowania bryły według naszego uznania. Jednak największym (przynajmniej dla mnie) pozytywnym zaskoczeniem były farby wodne w sprayu do roślin. Mój stosunek do tego typu narzędzi mogących zmienić charakter rośliny, a zarazem całość pracy florystycznej był dotychczas ambiwalentny. Jednak nowe farby firmy OASIS(R) po prostu mnie zachwyciły. Wprowadzają nieograniczone możliwości zabawy z kolorem. Zresztą sami zobaczcie.

Prawda, że prace powyżej są zachwycające? Wiedziałem, że Wam też się spodobają. Jednak targi IPM Essen to nie tylko firma OASIS(R). Na zakończenie trochę nowości roślinnych. Jako że jestem wielkim pasjonatem roślin z rodziny Wrzosowatych (Ericaceae) i powiem nieskromnie, że posiadam kolekcję kilkudziesięciu odmian Różaneczników (Rhododendron sp.), od razu przykuła moją uwagę nowa odmiana tego rodzaju. Różanecznik ‘Choco&Pink’ o brązowych liściach i kontrastujących z nimi różowymi kwiatami. Niestety nie był na sprzedaż. Inne rośliny, które również, były swoistym punktem fokusowym stoisk firm wystawienniczych były Ćmówki (Phalaenopsis sp.), poddane o tak chyba dla zabawy,  drobnym modyfikacjom. Czy przypadną do gustu klientom detalicznym, nie wiem, jednak nie można było przejść obok nich obojętnie.