IPM ESSEN – Zielony, świetny, wspaniały!

Od 24 do 27 stycznia 2023 odbędą  sie  po 2 letniej przerwie IPM ESSEN – wiodące na świecie targi ogrodnicze – będą miejscem spotkań zielonego sektora. W tym roku swój udział zapowiedziało 1538 wystawców z 44 państw w tym 28 z Polski.

Tematami definiującymi targi są zmiany klimatu i zrównoważony rozwój.

IPM Essen  to  jedne z najważniejszych  targów ogrodniczych  w Europie  i  wiodące w  europejskiej  florystyce. Od lat nadające  ton naszej branży. To tu  swoje umiejętności  pokazują najlepsi  europejscy  floryści, to tutaj  prezentowane są  wszystkie roślinne nowości.

Na IPM możemy  zaobserwować  nowe  trendy  pojawiające  się we florystyce, podpatrzeć nowy materiał techniczny  ułatwiający pracę, zapoznać się z nowościami dotyczącymi kondycjonowaniu  kwiatów ciętych.

To czas spotkań z florystami z calej Europy,  z ludźmi którzy zawodowo inspirują, czas nauki, ale i towarzyskich spotkań. Zwłaszcza, że targi wracają po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

 

W tym roku krajem partnerskim IPM Essen jest Wielka Brytania, a brytyjskie ogrodnictwo, będzie mocno widoczne podczas całych targów. Głównym organizatorem ze strony brytyjskiej jest Commercial Horticultural Association (CHA). To brytyjskie stowarzyszenie branżowe zrzeszające producentów i dostawców roślin, produktów i usług dla komercyjnych hodowców ogrodniczych na całym świecie.

Organizatorzy  targów  wielki akcent  kładą  na ekologie  i zrównoważony  rozwój  oraz dbałość o planetę.

 

Florystyka do potęgi n-tej

W hali florystycznej 5 wystawcy z akcesoriami florystycznymi czekają na gości branżowych i oferują szeroki asortyment usprawniający udaną sprzedaż kwiatów i roślin w kwiaciarniach i retailu. Najlepsi krajowi i międzynarodowi projektanci kwiatów spotkają się na obrotowej scenie by zainspirować branżową publiczność swoimi florystycznymi kreacjami.
Liczne prezentacje produktowe zapewnią nowy wkład w udany rok biznesowy. Odwiedzający mogą spodziewać się między innymi nowej kolekcji „Justchrys 2023”, która przedstawia praktyczne i kreatywne pomysły, które pokażą wszechstronność chryzantemy. Na dużym stoisku akcji i trendów na specjalnym pokazie BLOOM’s World będzie można obejrzeć aktualną ofertę obejmującą florystykę eventową na wesela, naturalną florystykę pogrzebową oraz kreatywne warsztaty dla gości.
Kwitnąca Strefa Relaksu i Rozmów zaprasza na specjalistyczne rozmowy i wymianę poglądów z ekspertami.

Pokazy florystyczne

Chociaż florystyce dedykowana jest hala nr 5, to wszystkie pokazy florystyczne odbędą się w hali poświęconej zieleni miejskiej (green city), czyli 1A.
Wtorek 12:00 / Środa 12:30
bądź kreatywny! bądź mądry! odnieś sukces! Niemieccy mistrzowie florystyki na scenie. Pokaz FDF i FleuraMetz
Pokaz prezentowany przez niemieckich mistrzów florystyki:
  • Christopher Ernst (Thuringen),
  • Martin Neumann (Saxon-Anhalt) oraz
  • Andreas Müssig (Bawaria),
którzy zostali zaproszeni do poporwadzenia pokazu dla grupy Fleura Metz. Podczas show będą prezentować swoje innowacyjne pomysły florystyczne. Mottem pokazu jest „Sucessfull together” (wspólnie odnosząc sukcesy). Podczas show mistrzowie przedstawią najnowsze trendy i inspiracje, które będą zawierały w sobie również silne sygnały i cenne impulsy  w kierunku udanego marketingu kwiatowego. W swoich programach „bądź kreatywny! bądź mądry! odnieś sukces!” floryści zapraszają swoją profesjonalną widownię w kwiecistą podróż, której celem są udane projekty kwiatowe i kreatywne pomysły kwiatowe z bestsellerami w tej branży.
Środa 10:30 / Czwartek 10:30
Poszukiwany: Niemieccy uczestnik Eurofleurs 2023. Kwalifikacje oraz finał poprowadzony przez FDF & FLEUROP
Utalentowani nowicjusze w branży będą rywalizować ze sobą na podczas IPM ESSEN o wstępną decyzję o udziale w Eurofleurs 2023 w Słowenii.Eurofleurs to międzynarodowy europejski konkurs młodych florystów, którego uczestnicy nie mogą mieć więcej niż 27 lat. Finał konkursu odbędzie się od 22 do 26 sierpnia w Słowenii niedaleko stolicy Lubliany. Zwycięzca wybrany podczas IPM ESSEN będzie reprezentował niemiecką florystykę na targach Eurofleurs 2023 w Słowenii.
Środa 15:00 / Czwartek 14:00
FLOOS – tajemnica rzemieślnika- inspiracje florystyczne & światowy design florystyczny dla profesjonalistów
Pod przewodnictwem międzynarodowej platformy nauczania online „FLOOS – tajemnica rzemieślnika” z charyzmatycznym frontmanem Carlesem J. Fontanillasem, w metropolii Zagłębia Ruhry spodziewani są międzynarodowi znakomici ze świata florystyki. Platforma internetowa prezentuje znane postacie ze świata florystyki i znana jest z niezwykłych technik florystycznych oraz nowatorskich receptur florystycznych od profesjonalistów dla profesjonalistów. Co roku FLOOS wydaje również książkę z kwiecistymi propozycjami projektowymi. Podczas targów FDF i FLOOS prezentują tę ciekawą koncepcję nauczania i zapraszają do Essen znane osobistości ze społeczności FLOOS. Performerzy dają wgląd w niezwykłe projekty i pokazują, jak aktualne trendy można przełożyć na współczesną florystykę.
Piątek 12:00
ceremonia wręczania nagród zwycięzcom „IPM Messe-Cup 2023”
Motywem przewodnim tegorocznego IPM Messe-Cup jest temat „Misja: kwiatowa przyszłość”, który ma zwrócić uwagę na tematykę zmian klimatu i ochrony środowiska.

Poza samymi pokazami, Niemieckie Stowarzyszenie Florystów (FDF) na swoim stanowisku FDF World w hali 1A będa prezentować inspiracji, informacji oraz praktycznych pomysłów na temat zawodu florysty. Obszerna strefa inspiracji FDF-World zaprezentuje nowatorskie projekty kwiatowe w stylu lifestylowym i wnętrzarskim oraz współczesne impulsy marketingowe dla zorientowanych na trendy ekspozycji kwiatowych w punktach sprzedaży.

Concept Store w hali nr 5

Concept Store to nowość na targach. Otwarty i nowoczesny pomysł na retail, nowa strefa specjalna dla wnętrz, florystyki i delikatesów. Tutaj odwiedzający będą mogli zobaczyć nowe pomysły na wystawiennictwo i odpowiednią oprawę wizualną własnych przedsiębiorstw.

Pozostałe atrakcje:

24 stycznia, dzień otwarcia targów

10.30
seminarium „Więcej zielonych miast dla Europy” pod patronatem Bund Deutscher Baumschulen (BdB). Wykład będzie się skupiał na miejskim klimacie przyszłości oraz na sadzeniu i pielęgnacji drzew.

Od 17:30 BdB wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Szkółkarzy (ENA) zaprasza na przyjęcie na swoim stoisku w hali 7.

Ponadto codziennie będą oferowane wycieczki na tematy „Drzew klimatycznych” i „Bylin”. Punktem wyjścia dla wycieczek tematycznych jest nowy punkt spotkań w hali 6 z poradami ekspertów i informacjami.
Partnerami wydarzeń są Stowarzyszenie Niemieckich Szkółek oraz Stowarzyszenie Niemieckich Ogrodników Bylin.

25 stycznia, środa

przez cały dzień organizowane będą różne szkolenia dla młodych (i bardziej doświadczonych) ludzi z branży, organizowane przez różne zielone stowarzyszenia.

26 stycznia, czwartek

10.30
Wydawnictwo Ulmer przedstawi perspektywy dla młodych menedżerów na forum „Kariera + Przyszłość”. Program dopełnia „Zielona Ściana Kariery” zlokalizowana w hali 1A z ofertami pracy i aplikacjami wspierającymi rynek pracy w tym sektorze.

14:00
Pod hasłem „Quintessentially Green & British” wydarzenie będzie dotyczyć między innymi zrównoważonego rozwoju, wartości nowych odmian roślin ozdobnych i obecnego modelu gospodarstw rolnych.

10:00
Stowarzyszenie Budowy Ogrodów, Krajobrazu i Boisk Sportowych NRW przedstawi nowe informacje na temat: „Zmiany klimatyczne, gospodarka, zrównoważony rozwój – szanse na zieloną przyszłość”.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w piątek, 27 stycznia, o godzinie 12:00 w Green City w hali 1A.

Prezentacja innowacji

Konkurs na najlepsze innowacje roślinne odbywa się na targach IPM ESSEN już od 2008 roku. Zentralverband Gartenbau (Centralne Stowarzyszenie Ogrodnicze) i oraz organizatorzy targów wspólnie zapraszają wszystkich wystawców do zgłaszania swoich innowacji. Wystawione rośliny oceniać będzie specjalistyczne jury.
Spośród asortymentów kwitnących i zielonych roślin doniczkowych, wiosennych, rabatowych i balkonowych, kwiatów ciętych, bylin, roślin drzewiastych i roślin doniczkowych zostanie wyłoniona najatrakcyjniejsza roślina (oddzielnie dla każdej kategorii konkursowej), której zostanie nadany tytuł: „Nowość IPM 2023”.

 

Michał  Bursig
Agnieszka  Murawska

Zdjęcia: Michał Bursig /IPM Essen 2020