Co to był za rok!

Ten rok był dla nas bardzo dynamiczny. Rok 2022 okazał się być bardzo burzliwy, a ogólna sytuacja ekonomiczna miała wpływ również na wydarzenia we florystyce. Cofnijmy się zatem na chwilę w czasie i przypomnijmy jeszcze raz, co wydarzyło się w 2022 roku.

Początek roku wciąż jeszcze naznaczony był turbulencjami związanymi z pandemią i z tego faktu wprost wynikała niepewność dotycząca organizacji Europa Cup w Katowicach. Dlatego już w styczniu w wywiadzie dla naszego portalu Simon Ogrizek, prezydent Florint zapewniał, że Cup na pewno się odbędzie.

Również od razu na początku roku otrzymaliśmy bardzo ciekawy wpis od Ani Grabkowskiej- Pikor o wycenie dekoracji kwiatowych, który cieszył się wielkim powodzeniem wśród naszych czytelników. Warto dodać, że to właśnie Ania Grabkowska-Pikor została laureatką 2 miejsca konkursu chryzantemowego Graj i wygrywaj!-konkurs z chryzantemą, przeprowadzonego razem z z Just Chrys oraz Sigma International Ltd. na łamach Floraplus. Dlatego bardzo się cieszymy, że Ania powróciła do nas ze swoimi kolejnymi tekstami, które publikowaliśmy w trakcie całego roku.

W tym miejscu warto wspomnieć, że pierwszą nagrodę otrzymała Anna Wawrzyniak, która kilka miesięcy później została reprezentantką Polski podczas Mistrzostw Europa Cup w Katowicach.

Luty naznaczony był niepokojami dochodzącymi zza wschodniej granicy, które zakończyły się napaścią Rosji na Ukrainę, który to konflikt niestety trwa do dziś. Oczywiście nie mogło to pozostać bez wpływu na rynek kwiatowy w obu krajach, ale również przełożyło się na bardzo negatywne nastroje w Polsce i brak chęci do kupowania kwiatów. Dlatego Michał w swoim artykule zachęca do kupowania kwiatów na Dzień Kobiet, ale w tym czasie publikujemy też smutne w przekazie podziękowanie ukraińskiej fotografki dotyczące sytuacji w Ukrainie.

Na szczęście równolegle do przykrych tematów, możemy pokazać piękną sesję opisaną przez Mirka Drohomireckiego. Coś rusza się też na polskim rynku kwiatowym, gdyż możemy pokazać piękno hortensji i kalanchoe na naszych łamach. Wszystko za sprawą dwóch nowych kampanii promocyjnych skierowanych również na rynek polski.

 

W kwietniu też Michał pisze poradnik o zakładaniu kwiaciarni, który do dziś pozostaje w czołówce najchętniej czytanych artykułów na naszym portalu.

W maju gościmy na mistrzostwach florystycznych w Czechach, gdzie jesteśmy jedynym zagranicznym patronem medialnym- jeszcze raz dziękujęmy za tę możliwość!

Mieliśmy przyjemność być patronem medialnym  mini pokazu florystycznego ’Oj mamo, ale kolory, ale energia!’ zorganizowanego przez SIGMA International Polska dla Just Chrys w ramach kampanii promującej złocienie.

A w czerwiec wkraczamy z pięknymi aranżacjami z użyciem pelargonii w wykonaniu Rafała i adeptów florystyki w Opolu. Czerwiec to również moment, w którym możemy więcej dowiedzieć się o aktualnych trendach kwiatowych w retailu. A to za sprawą webinaru zorganizowanego przez AIPH wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów.

 

Całe wakacje naznaczone są przygotowaniami do największego w historii Polski wydarzenia florystycznego, czyli do Europa Cup. My również intensywnie pracowaliśmy publikując regularnie wywiady lub opisy florystów uczestniczących w konkursie głównym, tak by przybliżyć ich prace, dokonania i sylwetki naszym czytelnikom.

To jest również moment, w którym zaczęliśmy częściej publikować materiały po angielsku. Już dziś możemy się pochwalić, że bardzo wybrzmiało to w naszych statystykach i postaramy się kontynuować takie publikacje również w kolejnych latach.

W lipcu nasz portal był patronem medialnym pokazu florystycznego Kwitnący powiew lata, który to odbył się w Muszli Koncertowej przy Palmiarni Poznańskiej. Zaproszone florystki i floryści, czyli Róża Marciniak, Anna Przeździęk, Mateusz Żyła  oraz Łukasz Dopieralski i Rafał Kawałko zaprezentowali bardzo ciekawe prace, które nasi czytelnicy mogli podziwiać na portalu.

Cały sierpień zajęły przygotowania do Mistrzostw Europy  we  Florystyce w Katowicach. Mimo niepewności sytuacji politycznej mistrzostwa okazały się wielkim sukcesem. Jako portal i floryści byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i gościnności organizatorów. Szczególne podziękowania należą się panu Zenowi Rekowi i całej ekipie organizacyjnej na czele z panią Darią  Tomalą.

 

W drugiej połowie roku nie zwalniamy tempa: otworzyliśmy się bardziej na ogrodnictwo. A to za sprawą targów Zieleń to Życie, dedykowanej szkółkarzom, nowej kampanii roślinnej na Polskę: Dzięki Rośliny! oraz ciekawemu artykułowi o parku Czyżyny w Krakowie, który ostatecznie zajął zaszczytne drugie miejsce w konkursie na najciekawszy zielony projekt w Europie.

Wrzesień to też chwila refleksji nad dbałością o klienta w Holandii na podstawie raportu VGB autorstwa Agnieszki Murawskiej. A w październiku po raz pierwszy opublikowaliśmy więcej artykułów autorów zewnętrznych, niż naszych własnych. Dziękujemy za zaufanie i czekamy na więcej Waszych inicjatyw!

W październiku Katarzyna Skiba w pięknym fotoreportażu ukazała jesień w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu  Warszawskiego.

Listopad to szał wystaw: wybraliśmy się dla Was do Holandii na tydzień kwiatowy do Aalsmeer i Vijfhuizen, a już tydzień później byliśmy w Poznaniu, na targach Gardenia, gdzie prezentowane pokazy florystyczne zachwyciły nas swoim bardzo wysokim poziomem. Również w listopadzie opublikowaliśmy kilka tekstów zewnętrznych autorów: Kamil Karwot pokazał niebanalne pomysły na dekorację ślubu, a Ania Kurnik pokazała prace z różami Avalanche w starej Hucie Żelaza.

 

Grudzień to już tradycyjnie czas podsumowań i świąt. Był  to też  czas  debiutu  jako  autora  na naszym portalu  Małgorzaty  Mastyny  Bursig  która w swoim artykule opisała wizytę w Kwiaciarni w Emmen w Niderlandach, gdzie pracuje polski mistrz florystyki i nasz kolega, Sebastian Wasilewicz.

Cieszy nas bardzo duża liczba nowych autorów piszących dla naszego portalu.

 

Nowy Rok dopiero się rozpoczyna, ale my już mamy na naszym kwiatowym radarze ciekawe wydarzenia, które z przyjemnością zrelacjonujemy dla Was na łamach Floraplus.

Dlatego serdecznie dziękujemy za to, że byliście z nami przez cały 2022 rok i mamy nadzieję, że równie często będziecie odwiedzać nas w tym nadchodzącym Nowym Roku 2023.

Cała Redakcja portalu życzy Wam, wszystkiego najlepszego w 2023 roku!