Kutno -Miasto Róż

Kutno to miasto leżące w samym środku Polski, kojarzące się z dworcem kolejowym i różami. Oba skojarzenia są bardzo trafne. Obecnie w mieście zachwyca blisko 100 tys. różanych krzewów w ponad 130 odmianach. W Kutnie róże spotkać można na każdym kroku – nie tylko w przestrzeni miejskiej i w parkach, ale także w przydomowych ogrodach i ogródkach. Nasze miasto ma bogatą tradycję różaną. To właśnie tutaj Bolesław Wituszyński wyhodował róże: Kutno, Marylka i Kopernik. Obecnie Kutnowski Dom Kultury wraz z Urzędem Miasta dbają o rozwój kultury różanej organizując wydarzenia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim. Majowy Piknik wśród Róż i wrześniowe Święto Róży to dwa duże wydarzenia, które co roku skupiają w Kutnie miłośników róż z całej Polski. Co roku wybierana jest najpiękniejsza kutnianka – Królowa Róż, która promuje miasto i jest twarzą kampami reklamowych różanych wydarzeń.

 

Kutno Miasto Róż po raz kolejny ma wyjątkowy zaszczyt brać udział w organizacji wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Tym razem wspólnie tworzymy „Królewską Wystawę Kwiatów – Muzeum w zgodzie z naturą”, która odbędzie się w dniach 10-13 czerwca w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Królewska wystawa kwiatów” łączyć będzie fascynację przyrodą i światem sztuki, a jednocześnie zwracać uwagę na ważkie kwestie, takie jak aktualne wyzwania związane ze zmianami klimatu czy wpływ dobrostanu natury na jakość naszego życia. Tematy przewodnie ekspozycji – róża i bioróżnorodność – posłużą za impuls dla artystycznej wyobraźni architektów krajobrazu, ogrodników i florystów, którzy połączą siły i talenty, by przestrzeń Arkad Kubickiego i ogrodów zamkowych wypełnić zachwycającymi instalacjami i kompozycjami roślinnymi. Arkady Kubickiego podzielone zostaną na strefy tematyczne, z których każda prezentować będzie nieco inne spojrzenie na relacje między przyrodą, sztuką i ekologią. Ogrody zamkowe z okazji wystawy również zyskają nową odsłonę – pojawią się w nich rzeźby, dekoracje różane i inne formy florystyczne.

Reprezentacja Kutnowskiego Domu Kultury we współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym stworzą strefę p.n. RÓŻnorodność, prezentującą bogaty i różnorodny świat róż – od krzewów rabatowych, angielskich i miejskich po zachwycające kompozycje florystyczne stworzone przez zaprzyjaźnione z Kutnem mistrzynie florystyki Małgorzatę Szwagiel i Beatę Bychowską wraz z zespołem florystów. Ponad 100 odmian róż tworzy niezwykły spektakl ciesząc zmysły zapachem, kolorem, wyjątkowością formi kształtów. Na scenie plejada krzewów: róż wielkokwiatowych, rabatowych, parkowych czy miniaturowych, ale też wyjątkowe pachnące róże cięte. Z zieleni i kwiatów powstał Tajemniczy Ogród, który skrywa prawdziwy sekret – urzekającą postać Królowej Kwiatów. Bogactwo, odmienność, ale przede wszystkim piękno zaklęto w ekspozycji Portret Róży, gdzie kwiaty ujęte w ramy obrazów stają się żywymi dziełami sztuki. Róże ogrodowe dostarczyły szkółki zrzeszone w Polskim Towarzystwie Różanym. Pachnące róże cięte występują na wystawie dzięki Parfum Flower Company, a elementy dekoracyjne dzięki School of Deco by Gabi Prządka.Wystawę otworzy pokaz kreacji floralnych stworzonych przez Małgorzatę Szwagiel z zespołem, które zostaną zaprezentowane przez kutnowskie Królowe Róż.

Daj się porwać na różany spacer i zanurz się w ich zachwycającym świecie!

Weronika Leonarczyk –Zastępca Dyrektora ds. Promocji i Marketingu Kutnowski Dom Kultury -Miasto Róż.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rózanego