Teraz albo nigdy- Stefan Van Berlo

Ponieważ Mistrzostwa Europy we Florystyce zbliżają się wielkimi krokami, pragniemy zaprezentować Wam sylwetki florystów biorących udział w konkursie głównym. Szanowni Państwo, przed Państwem: Mistrz Florystyki Belgii, Pan Stefan van Berlo!

Co było największym wyzwaniem w Twojej dotychczasowej karierze florystycznej…

Brałem już udział w wielu wyzwaniach, ale po każdej realizacji pojawia się kolejne wyzwanie, którego sam szukasz lub je dostajesz. Opublikowanie kalendarza urodzinowego było nie lada wyzwaniem, organizacja różnorodnych imprez kwiatowych, zdobycie mistrzostwa Belgii… dwa razy.

Wykonanie bukietu ślubnego dla koleżanki, która sama prezentuje wysoki poziom umiejętności we florystyce i będzie mi asystować na Mistrzostwach Europy

…i jak zdałaś sobie z tego sprawę (lub nie)?

Wiele rzeczy wypływa z pasji i wewnętrznej mocy sprawczej.

Co jest szczególnie fascynujące, gdy tworzysz swoje florystyczne prace?

Nadal jestem zachwycony pięknem kwiatów, uwielbiam zmiany pór roku i jak można tworzyć dzieła sztuki z kwiatów, jak je twórczo wykorzystać, a także proces wzrostu kompozycji.

Czy możesz opisać swoją drogę do swojej obecnej fantastycznej pozycji mistrza florystyki w Belgii?

Moja droga zaczęła się podczas edukacji, gdzie mogłem wziąć udział w konkursie z możliwością publikacji w magazynie Fleur Creatief. W jury zasiadał nie kto inny jak Daniël Ost. W magazynie ukazało się trzech studentów, a ja byłem jednym z nich. Tak się zaczęło, a ja kontynuowałem drogę konkursów i magazynów, po których następowały międzynarodowe pokazy i lekcje nauczania…

Co poleciłabyś młodym florystom, którzy nie do końca wiedzą, w jakim kierunku powinni się rozwijać?

Pracuj sercem i z pasją, to piękny zawód ale czasem też ciężka praca. Wiedz, że czasem będziesz pracować wiele godzin. Dużo się ucz, pracuj w różnych miejscach, nawet za granicą, daj sobie czas na rozwój.

Ale oprócz kreatywności wielu florystów powinno poprawić swoją znajomość księgowania i obliczania kosztów kompozycji kwiatowych. Jak możesz zarabiać na życie z pracy, którą kochasz, a także jak płacić swoim pracownikom….. wielu kwiaciarni jest słabo opłacanych tylko dlatego, że nie zwracają uwagi na pragmatykę…. a przyjemna praca może być również nagrodzona.

Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące Pucharu Europy w Katowicach?

Myślę, że każdy kandydat ma nadzieję na wysoki wynik, nikt nie bierze udziału by przegrać. Wszyscy moi przeciwnicy, których znam, to najlepsi floryści, więc spodziewam się bardzo wysokiego poziomu zawodów. Zrobię co w mojej mocy i mam nadzieję, że zaowocuje to wysoką punktacją.

Teraz albo nigdy…