Święto wielbicieli róż

Wielkimi krokami zbliża się 47 Święto Róż w Kutnie.

To wielka gratka dla miłośników tych królewskich kwiatów. Setki różanych krzewów w wielu odmianach i tyśące kwiatów zostanie zaprezentowane różnych częściach miasta w dniach 3-5 września. Dziesiątki ogrodnków, florystów i mieszkańców Kutna będzie zaangażowanych przy tworzeniu wystawy.

 

Floryści – specjaliści od zachwycania

Agnieszka Dąbrowska-Walczak
Kierownik Artystyczny Wystawy
Kutnowski Dom Kultury

Florysta wybiera swój zawód kierując się pasją i miłością do roślin. Dzięki niemu, obdarowani kwiatami czujemy radość i wzruszenie. Kwiaty towarzyszą nam całe życie, w najważniejszych momentach, i zawsze stoi za nimi czyjś talent i praca. Zawód florysty to coś więcej niż kwiaciarnia czy pracownia florystyczna, to warsztaty, konkursy czy wystawy. Studiowanie natury i sztuki, poszukiwanie inspiracji i wypracowywanie własnego stylu.
Święto Róży jest miejscem spotkań „zawodowych” miłośników kwiatów od 1995 roku, polem do wymiany doświadczeń i wyjątkową okazją do zaprezentowania swoich umiejętności w małych i dużych formach czyli instalacjach florystycznych.
Od lat aranżacje florystyczne towarzyszą Wystawie róż ogrodowych w Kutnowskim Domu Kultury, w roku ubiegłym wszystkie elementy przeniosły się w przestrzeń Parku Traugutta. Z przyjemnością obserwowaliśmy ile radości dostarczały Państwu wielkoformatowe aranżacje florystyczne. Róże ogrodowe zachwycały swoją różnorodnością barw, kształtów i zapachów. Aby tegoroczne Święto oczarowało jeszcze mocniej, kilka kreatywnych zespołów od dłuższego czasu projektuje, rysuje, planuje to, co zobaczą Państwo w otoczeniu Domu Kultury i przestrzeni miasta. Zmierzą się z tysiącami kwiatów, kolcami róż, pogodą i nieprzespanymi nocami, by w ten wrześniowy weekend Kutno znów stało się różaną stolicą Polski.
Wspiera nas zaprzyjaźniony Klub Florystów Polskich SITO z Anną Nizińską na czele, która kieruje zespołem przygotowującym Ogólnopolską Wystawę Róż. Róże ogrodowe, by przez kilka dni prezentowały się pięknie wymagają czułości, zabiegów pielęgnacyjnych i właściwej ekspozycji – dlatego będą w najlepszych rękach! Za sprawą tego Klubu będą mogli Państwo sfotografować się także w różanym okienku.
Wiele plenerowych niespodzianek (nawet w rozmiarze XXL) w parku i na Placu Wolności, szykuje Stowarzyszenie Florystów Polskich reprezentowane przez Martę Kondzielnik i Anię Zagórską – odpowiedzialne za artystyczną wizję całości. Towarzyszący im czternastoosobowy zespół florystów z różnych krańców Polski pracował będzie na lądzie, w powietrzu i na wodzie, by zaprezentować Państwu niebanalne i niepowtarzalne aranżacje (nie tylko) kwiatowe!
W drodze z centrum do Parku Traugutta (ul. Witosa) towarzyszyć Wam będzie aranżacja autorstwa naszych kutnowskich florystek Angeliki Szałwińskiej i Magdy Stańdo. Bardzo nam miło, że oderwą się od tego, co w kwiaciarniach robią na co dzień, by w rodzinnym mieście stworzyć piękne różane aranżacje.

 

 

 

Królowa Róż 2021 w obiektywie
W Kutnie pojawiły się billboardy z tegoroczną Królową Róż Kają Górską. Na każdym z nich możecie zobaczyć inne zdjęcie. Niebawem nasza Królowa pojawi się w kolejnych odsłonach, a to wszystko za sprawą niezwykłej sesji zdjęciowej.
W tym roku po drugiej stronie obiektywu stanął bardzo artystyczny zespół – z głowami pełnymi pomysłów i różami we włosach. Przede wszystkim nad sesją i spójnym wizerunkiem naszej Królowej czuwała Agnieszka Dąbrowska-Walczak, instruktor KDK, florystka i wieloletni kierownik Wystawy Aranżacji Florystycznych.
Wszystkie zdjęcia wykonał Tomasz Kula. Nie jest to jego pierwsza sesja z Królową Róż, dlatego też cieszy nas fakt, że ponownie przyjął propozycję współpracy. Z kolei za grafiką – projektem i przygotowaniem wszystkich materiałów promocyjnych stoi Paulina Andryszczak, która od wielu lat realizuje z nami reklamę największych wydarzeń organizowanych przez Kutnowski Dom Kultury. Jednym słowem ZAZA Projekt.
Kaja ma na sobie piękną suknię pomysłu Małgorzaty Szwagiel – mistrzyni florystyki. Jest ona uznaną w środowisku artystką, otrzymała między innymi tytuł Florystki Roku 2020. To ona zaprojektowała kreację i własnoręcznie wykonała wszystkie dekoracje. Elementy florystyczne powstały z wielu odmian róż i innych roślin ozdobnych.
Pani Małgorzata współpracowała z Kutnowskim Domem Kultury w trakcie przygotowania pokazu kreacji floralnych, który odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wzięły w nim udział nasze Królowe: Marta Fryz, Magdalena Kaba, Dominika Walczak i Anika Koralewska. Już teraz możemy zdradzić, że Małgorzata Szwagiel pojawi się na tegorocznym 47. Święto Róży Kutno 2021, a efekty jej pracy będzie można podziwiać już 3 września na Placu Wolności.
Za makijaż Królowej odpowiedzialna była Elżbieta Wiewiórska z Studio 02 Vanilla, za co bardzo dziękujemy.
Warto zaznaczyć, że obecne w mieście billboardy to dopiero początek kampanii reklamowej Święto Róży. Śledźcie nas w naszych mediach społecznościowych i do zobaczenia w ten jedyny pachnący różami wrześniowy weekend.

 

 

 

 

 

Otulone kwiatami…

Agnieszka Dąbrowska-Walczak
Kierownik Artystyczny Wystawy
Kutnowski Dom Kultury

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Święta Róży, będzie otwierający imprezę pokaz kwiatowych kreacji zaprojektowanych przez Małgorzatę Szwagiel. Uhonorowana tytułem Florysty Roku 2020 autorka, otuli kwiatami kilkanaście kobiet, w tym także byłe Królowe Róż. Kreacje będą połączeniem wyrafinowanego stroju i aranżacji roślinnej, niecodziennego makijażu i specjalnie zaprojektowanych fryzur. Makijaże wykona Małgorzata Aletańska-Sitek MakeUp & Nails. Za spektakularne fryzury modelek odpowie Katarzyna Złamaniec Atelier & Academy z zespołem.
Ten niezwykły show, wyjątkowo czasochłonny w wykonaniu elementów florystycznych, pod kierunkiem Małgosi, tworzyć będzie zespół florystów. Wszystkich twórców tego święta, od lat zakochanych w kwiatach, znajdziecie w liście poniżej. Mamy nadzieję, że piątkowy wieczór na Placu Wolności będzie niezapomnianym, pełnym niespodzianek rozpoczęciem 47. Święta Róży. Wprawi Państwa w świąteczny nastrój i na długo pozostanie nam wszystkim w pamięci!

Pokaz „Otulone kwiatami” odbędzie się 3 września (piątek),
o godzinie 20:30 na Placu Wolności.

Floryści święta róży 2021

1. Anna Nizińska
2. Marta Kondzielnik
3. Anna Zagorska
4. Małgorzata Szwagiel
5. Dorota Smolińska
6. Luiza Długołęcka
7. Klaudia Długołęcka
8. Beata Płoszaj-Witkowska
9. Dorota Lubaszewska
10. Aleksandra Olkowska
11. Dawid Głodek
12. Artur Pieprzycki
13. Angelika Szałwińska
14. Magdalena Stańdo
15. Katarzyna Krzętowska
16. Joanna Moniewska
17. Marta Cichocka-Napiorkowska
18. Sabina Wtulich
19. Małgorzata Hatłas
20. Jolanta Bartoszewicka
21. Ewelina Sirek-Herbsztrejt
22. Kamila Baran
23. Magdalena Frątczak
24. Maria Wiśniewska
25. Maja Wacław
26. Monika Lis-Tabor
27. Stefania Początek
28. Iwona Kwiatek
29. Małka Wojtasik
30. Joanna Kiedacz
31. Weronika Kwiatek
32. Marta Cywińska
33. Aleksandra Cywińska
34. Anna Wawrzyniak

Artykuł powstał dzieki materiałom organizatora  Kutnowskiego Domu Kultury

Zdjęcia:

  • Kutnowski Dom Kultury
  • Rafał Kawałko
  • Michał Bursig