Do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują przede wszystkim optymalnych warunków, m.in. wody, światła czy podłoża o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych. Oprócz tego z pomocą przychodzą różne preparaty, które wspomagają rośliny uprawiane na polu, w sadach, ogrodach oraz doniczkach – stymulatory wzrostu, rozwoju i plonowania. Jak sprawić, żeby Twoje rośliny rosły szybko i zdrowo? Wyjaśniamy.
Optymalne warunki zewnętrzne
Uprawę czy hodowlę (zwłaszcza na zewnątrz) warto dobrze zaplanować, ponieważ później zmiana stanowiska może nastręczać sporych trudności. Co należy wziąć pod uwagę?
- Dostęp do światła. Światło jest niezbędne absolutnie każdej roślinie, ponieważ bez niego nie zachodzi fotosynteza. Jednak warto pamiętać, że niektóre gatunki lubią miejsca mocno nasłonecznione, inne – zacienione, a jeszcze inne – półcień.
- Odczyn gleby. pH podłoża ma ogromne znaczenie nie tylko dla samych roślin, ale również dla nawozów, stymulatorów czy innych środków ochrony roślin. Większość gatunków dobrze rośnie w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5-6,5), ale nie wszystkie. Borówka czy żurawina, które naturalnie występują na torfowiskach, potrzebują gleby kwaśnej (pH 3,5-4,0). Z kolei winorośle, orzech włoski i laskowy, a także niektóre drzewa owocowe świetnie radzą sobie w glebie zasadowej (pH powyżej 7,2).
- Ilość i skład mineralny wody. To jedna z najbardziej oczywistych spraw, o której często wiedzą nawet najmłodsi ogrodnicy – sukulenty wolą suszę, a papirus rośnie w wodzie. Jednak znaczenie ma nie tylko ilość wody, ale również jej pH i twardość (zawartość składników mineralnych). Z czasem gleba przyjmuje bowiem odczyn wody używanej do podlewania roślin.
-
Stymulatory wzrostu, rozwoju i plonowania
Jak przyspieszyć wzrost roślin? Sięgnij po stymulatory wzrostu, rozwoju i plonowania mają za zadanie dostarczyć do podłoża składników mineralnych, które rośliny pobiorą i wykorzystają do wytworzenia liści, pędów, łodyg i kwiatów. Największe znaczenie odgrywają w uprawie roślin doniczkowych i rosnących na słabych, mało urodzajnych glebach oraz na wczesnym etapie rozwoju (kiełkowania).
Stymulatory należy dobrać w zależności od efektu, który chcesz uzyskać – zbudować zieloną masę, zwiększyć liczbę kwiatów i owoców, poprawić odporność na szkodniki i choroby czy też uzyskać plony lepszej jakości. Poza tym ogromne znaczenie ma ścisłe trzymanie się wytycznych na etykiecie – podawanie w odpowiedniej dawce, na właściwym etapie rozwoju, a także gatunkom, dla których są przeznaczone.
-
Kiedy warto stosować stymulatory wzrostu, rozwoju i plonowania?
Humus (tutaj) i środki przyspieszające wzrost roślin znajdują szerokie zastosowanie zarówno w uprawach profesjonalnych, jak i amatorskich. Jako przykład można podać regulatory wzrostu, często stosowane w rolnictwie. Przyspieszają wzrost kłosów, zapobiegając niekorzystnemu zjawisku wylegania, czyli odchylania się zbóż od pozycji pionowej. W sadach i na plantacjach owocowych warto stosować preparaty zwiększające liczbę pąków kwiatowych, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na wielkość plonów. Z kolei hodowcy roślin ozdobnych korzystają z stymulatorów, gdy potrzebują uzyskać dużą liczbę kwiatów w krótkim czasie, np. w sezonie zwiększonej sprzedaży hortensji (przed świętem zmarłych) albo gwiazdy Betlejemskiej (przed Bożym Narodzeniem).
Stymulatory to również bardzo pomocne preparaty w uprawie roślin doniczkowych, zwłaszcza tych, które nie przepadają za częstym przesadzaniem albo gdy jest to trudne logistycznie. Zadbanie o to, żeby okazy doniczkowe miały dostęp do składników pokarmowych i mikroelementów, pozwoli Ci cieszyć się ich pięknym wyglądem i dobrą kondycją.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź sklep wpolu.pl!
- Artykuł sponsorowany