Kwiaty z miasta

Kwiaty z miasta to mój pomysł na sierpniowe indywidualne bukiety. Pomysł banalnie prosty: wszystkie użyte rośliny rosną na wyciągnięcie ręki obok nas nawet w centrum miasta często to chwasty.

To dokonały pomysł na bukiet do domu który możemy sami wykonać, wystarczy trochę wyobraźni. To bukiet z którym możemy się udać na przyjęcie w ogrodzie. Takie bukiety wbrew pozorom mogą być trwałe, wystarczy zebrać je o odpowiednej porze i odpowiednio przygotować materiał (zakondycjonować).

Pozyskanie materiału

W pełni lata przyroda obdarza nas bardzo chojnie, całe połacie miast pokrywają się kwiatostanami dziko rosnących roślin i pospolitych chwastów. Jest to wyśmienity materiał na nasze bukiety, który można połączyć z kwiatami z naszego ogrodu.

Materiał zbieramy wczesnym rankiem lub przed zmierzchem (rośliny są wtedy w najlepszej kondycji). Nigdy nie róbmy tego w ciągu dnia.

Przygotowanie materiału- kondycjonowanie

Wszystkie rośliny pozyskiwane z łąk,pól i ogrodów kondycionujemy odpowietrzając wiązki przewodzące i doprowadzając wodę do kwiatów, zaparzając końcówki łodyg na parę sekund we wrzątku (do czasu aż przestają płynąć bąbelki powietrza), podcinamy na skos końcówkę łodygi zanurzoną we wrzątku i składamy do letniej wody z dodatkiem odżywki. Usuwamy liście do wysokości zanurzenia łodyga w wodzie. Im delikatniejsze rośliny, tym krócej je zaparzamy.

Odżywkę do kwiatów kupimy w każdej dobrej kwiaciarni.

Miłej zabawy!

Prace Michał Bursig Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce

Zdjęcia autora