Chryzantemy – kwiaty na wiele okazji

Chryzantema -Złocień 

Niewiele jest roślin mających tyle form i kolorów, które dorównają chryzantemie trwałością i uniwersalnością wykorzystania.

Przez wiele lat , chryzantema był  kwiatem kojarzonym, głównie z florystyką funeralną i świętem 1 listopada.

To na szczęście się zmienia a hodowcy cały czas zaskakują nas nowymi fantastycznymi formami i odmianami tej rośliny więc warto wreszcie odczarować tą roślinę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca Mistrz florystyki Rafał Kawałko

Kreatywność florystów też nie ma granic i  chryzantemy w ich pracach  zyskują należne im miejsce.

Możemy się bawić formami kolorami i wielkościami a przy okazji tworzyć  bardzo trwałe kompozycje.

Ja przez wile lat sam miałem z nim problem ale piękne prace innych florystów i nowe odmiany przełamały moje opory i przestałem traktować je tylko  jako kwiaty pogrzebowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piękny bukiet Małgorzaty Szwigiel i jego autorka.  Praca wykonana na pokazie firmy VHV Flowers and Greens na targach Special Days.

Jednak jako florysta lubię tworzyć kompozycje z kwiatów sezonowych więc na chryzantemy czas u mnie jesienią.

Choć gałązkowa  odmiana Crema z linii Pina Colada  o bananowej barwie doskonale sprawdza się w letnich bukietach i kompozycjach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca  Anna Kurnik, Anna Rosochacz , Magdalena Kubala Pachuc.

Mieliśmy przyjemność jako pierwsi w Polsce  dzięki uprzejmości Pina Colada Chryzantemum i Sigma International Polska zaprezentować ta odmianę na Zamku w Mosznej  na wydarzeniu

„Magia Kwiatów na Zamku”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca Iza Nobis , Anna Rosochacz,Michał Bursig.

Zachęcam Was do częstego korzystania z tych pięknych kwiatów, są bardzo trwałe będą bardzo długo cieszyły nasze zmysły w wazonie, mogą stać nawet 3 tygodnie  wystarczy zastosować odpowiednią odżywkę, podcinać łodygi i wymienić kilka razy wodę.

Przez wiele lat polscy ogrodnicy dostarczali na rynek wiele pięknych gatunków chryzantemy wielkokwiatowej i sporo gałązkowej. Istniały w kraju całe zagłębia producentów tej rośliny.

Niestety brak promocji i zmiana upodobań klientów, szczególnie w okresie 1 listopada,  którzy coraz chętniej wybierają sztuczne kwiaty jako praktyczne, zaowocowały znacznym spadkiem poytu, co spowodowało likwidację wielu upraw. Zmniejszyła się dostępnoś na rynku i ceny w tym roku wzrosły.

Trochę Historii

Chryzantemy uprawiane są od bardzo dawna.

O jednym z jej hodowców wspomina już wielki chiński uczony i filozof Konfucjusz, żyjący 500 lat p.n.e.  O ich pochodzeniu wiemy na pewno tylko tyle, że są z Dalekiego Wschodu. Co do ich ojczyzny trwają spory między Chinami, a Japonią. W obu krajach jest bardzo ceniona. W Japonii Cesarz zasiada na chryzantemowym tronie, a kwiat ten jest obecny w jego godle. W Chinach otaczane były wielką czcią.

Do Europy sprowadzili je w XVII wieku Holendrzy, ale wtedy roślina nie wzbudziła wielkiego zainteresowania. Holandia była opanowana wtedy gorączką tulipanów. Dopiero gdy do Francji, pod koniec XVIII wieku, dotarły z Chin wielokwiatowe odmiany chryzantem, kwiaty te podbiły serca Francuzów i Brytyjczyków, którzy zajęli się ich hodowlą i rozsławili je na całą Europę.

Łacińska nazwa Chrysanthemum wywodzi się od greckich słów chryzos – złoto i anthemon – kwiat. Takiego bowiem koloru są kwiaty jednego z jej dzikich gatunków. Chryzantema czy złocień – czasami trudno określić, która nazwa jest prawidłowa.

 

Systematyka i podział

 

Rodzaje chryzantemy

Ostatnio botanicy jeszcze bardziej sprawę skomplikowali wprowadzając nowy podział. Do dawnego rodzaju Chrysanthemum według nowej systematyki należą tylko gatunki jednoroczne.

Wieloletnie zaś zaliczono do następujących rodzajów:

– Dendrathema – czyli nazywana przez nas dotychczas chryzantema – złocień.

Argyranthemum – argyrantemum – nie zimuje u nas w gruncie.

 

–  

 

 

 

 

 

 

 

 

Leucanthemum –Jastrun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanacetum – Wrotycz

Flowers feverfew (Tanacetum parthenium)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kwiat cięty uprawia się wielką ilość odmian wywodzących się od chryzantemy wielkokwiatowej:

Dendranthema grandiflora aby zbytnio nie komplikować, będę się dalej posługiwał nazwą chryzantema, bo i tak nazwa ta dalej występuje w użyciu. A sprawy systematyki nadal do końca nie są ustalone, więc zostawiam je botanikom.

Chryzantema należy do rodziny astrowatych (Astreaceae) i ma charakterystyczny dla niej kwiatostan – koszyczek. U wielu odmian kwiatostan wygląda jak pojedynczy kwiat. Kwiaty, umieszczone na tarczowato spłaszczonym dnie kwiatostanu, są dwojakiego rodzaju: rurkowate i języczkowate. Języczkowate są bardziej okazałe od rurkowatych, umieszczone zazwyczaj na obrzeżach koszyczka są ozdobną częścią kwiatostanu.

Ze względu na wygląd kwiatostanu w zależności od liczby okółków kwiatów języczkowatych ogrodnicy dzielą dzielą chryzantemy na:

pojedyncze

półpełne

pełne

Ze względu na ułożenie kwiatów języczkowatych na:

pomponowe

kuliste

półkoliste

płaskie

parasolkowate

igiełkowe

Oddzielną grupą są odmiany anemonowe, w których kwiaty rurkowe są wydłużone i tworzą wypukłe oczko w środku kwiatostanu.

W literaturze można spotkać również podział na gatunki:

wielkokwiatowe kwiatostany o średnicy 16-20 cm hodowane na pojedynczy kwiat,

średnio kwiatowe

drobnokwiatowe – do nich należy spora grupa chryzantem gałązkowych

drobniutka – cała grupa Santini

Kilka ciekawych odmian

chryzantem wielkokwiatowych:

‚Creamist Lemon’ – kremowo-żółta

‚Boris Becker’ – biała

‚Boris Becker Sunny’ – żółta

‚Etrusko’ – fioletowa przepiękny ciekawy kształt

‚Annecy Dark’ – o kwiatach wałeczkowatych – piękny kolor lila róż

‚Annecy Yellow’ – o kwiatach łyżeczkowatych

‚Saffina’ – igiełkowa złota

Z gałązkowych:

‚Annecy Dark’

‚Charmena’

‚Orinoco’

‚Ivy’

 

Zakup chryzantem i postępowanie z nimi w kwiaciarni

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu:

Kwiatostany odmian pełnych powinny być całkowicie rozwinięte – ich płatki (kwiaty języczkowate) skupione w środku koszyczka nie mogą mieć zielonego zabarwienia.

Kwiaty odmian pojedynczych i półpełnych powinny mieć w pełni wybarwione płatki, a kwiaty rurkowate zielone.

Odmiany gałązkowe powinny mieć jeden lub dwa kwiaty wierzchołkowe rozwinięte, a pozostałe wybarwione.

Łodygi powinny być proste i sztywne, a liście bez uszkodzeń mechanicznych i śladów chorób.

Kwiaty powinny być napojone.

Po zakupie, transportujemy nasze rośliny ostrożnie, obchodzimy się z nimi delikatnie, w przypadku odmian pełnych uważamy by nie wyrwać płatków, bo wtedy rozsypie się nam cały kwiatostan.

Postępowanie z chryzantemami w kwiaciarni:

podcinamy końcówki łodyg na skos i wstawiamy do wazonu z odpowiednio dobraną do kwiatów ciętych odżywką – wtedy wodę możemy wymieniać co 5 dni.

W przypadku braku odżywki możemy zastosować kwasek cytrynowy, lekko zakwaszając wodę – wtedy wodę w wazonie wymieniamy codziennie.

Kwiaty ustawiamy z dala od słońca i kaloryferów – raczej w chłodniejszym miejscu.

Po długotrwałym transporcie jedność roślin możemy przywrócić zanurzając końcówki łodyg we wrzącej wodzie (aż przestaną lecieć bąbelki powietrza). Po tym zabiegu roślinę ponownie podcinamy, wstawiamy do wody z odpowiednią odżywką i odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce. Nawodnione kwiaty są gotowe do sprzedaży. Można, zamiast zaparzania, zastosować specjalny preparat do odpowietrzania wiązek przewodzących znajdujących się w łodygach.

Wielkimi krokami zbliża się okres największego zapotrzebowania na chryzantemy – jak wybrać bardzo popularne jesienią chryzantemy doniczkowe?

Najbezpieczniej zawsze kupować rośliny przechowywane w ciągu dnia na dworze, albo w pomieszczeniach zapewniających im odpowiednie warunki: dostęp światła, powietrze, raczej niezbyt wysoką temperaturę. W kwiaciarni najlepiej eksponować je na zewnątrz, a przechowywać w widnych i chłodnych pomieszczeniach.

Kupowane rośliny powinny być zdrowe, jędrne i dobrze wybarwione. Kwiaty pełne powinny tworzyć kule nie pokazując środka, tzw. „oka”. Jeśli widzimy kwiatowe „oko” znaczy to, że roślina właśnie przekwita.

W okresie późnej jesieni kiedy zdarzają się już przymrozki bardziej na nie odporne są chryzantemy gałązkowe, a odmiany wielkokwiatowe – tzw. kule – są mniej odporne na niskie temperatury.

 

 

No to teraz korzystajmy z naszej wyobraźni i kreatywności.. Twórzmy przepiękne kompozycje z udziałem tych wspaniałych kwiatów .

Michał Bursig

Dendrantema Gałazkowa San Aurinko

Odmiana Cremist -wielkokwiatowa

Dendrantema odmiana Saffina

Dendrantema wielkokwiatowa Kiev Bicour

 

 

Dendrantema  Cobra

 

Praca autora

 

 

Bukiet autorstwa mistrza florystyki Zbigniewa Sieradzana