Tulipany z serii VIP

  Producenci roślin cały czas zaskakują nowymi odmianami czy grupami roślin, a klienci poszukują coraz to nowszych, zaskakujących odmian. Cenione są w  szczególności kwiaty o nietypowych kolorach np. brązach i kształtach. Niestety w naturze nie ma brązowych tulipanów, więc firma VIP Rosses znana z produkcji niesamowitych odmian róż postanowiła temu zaradzić i wypuściła na rynek całą serię barwionych tulipanów.


Nie są to naturalne rośliny lecz po prostu barwione. Do niedawna nie byłem zwolennikiem barwionych roślin, ale niektóre między innymi te tulipany mnie przekonały. Po raz pierwszy miałem okazje z nimi pracować na zeszłorocznym pokazie podczas targów Gardenia SpecialDays „Pora na koral króla kolorów” zorganizowanym przez firma VHV Flower and Greens. Wtedy pracowaliśmy na odmianie 'Brownies’ z pojedynczymi płatkami już wtedy zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Wielokrotnie zamawiałem je później do mojej kwiaciarni. Dzisiaj o innej odmianie z grupy tulipanów papuzich 'Parrot Brownies’.

Podobnie jak wiele innych gatunków kwiatów, tulipany mogą ulegać metamorfozie, odbywa się to poprzez wstawieniu świeżo ściętych kwiatów do specjalnego roztworu z barwnikiem. Zabarwieniu ulega nie tylko kwiat, ale i łodyga i liście dzięki temu uzyskujemy bardzo ciekawy materiał do pracy.

Preparat, którego użyto, jest wykonany z naturalnych barwników, nie zawiera metali (ciężkich), jest biodegradowalny i nie szkodzi środowisku.

W trakcie obróbki tulipany ulegają czasami zmianie. Dlatego producent radzi usuwać nieatrakcyjne liście.

 


Tulipany wysyłane są przez producenta na sucho, łodygi nieco wysychają, więc należy podciąć łodygi (tulipany przycinamy na prosto nie na skos)           i wstawiamy do niewielkiej ilości wody z odżywką. Pamiętajmy o uzupełnieniu wody w wazonie, tulipany dalej „rosną” po ścięciu pobierając sporo wody. Ta barwiona grupa tulipanów dostępna jest w styczniu, lutym i marcu w pozostałych miesiącach pytajcie o nich swoich dostawców
Pamiętajcie wszystkie barwione rośliny, mają trochę mniejszą trwałość, co bierzemy pod uwagę przy tworzeniu prac z nich ich udziałem.

Na pierwszym zdjęciu autorka kompozycji mistrzyni florystyki Joanna Lewandowska użyła barwionych liści tej odmiany tulipana jako ciekawej kryzy.
Ja miałem przyjemność wykorzystać tę przepiękną odmianę tulipana w swojej pracy na pokazie „Kontrasty na salonach” zorganizowanym przez nasz portal florystyczny na targach SpecialDays w Poznaniu.

                                        W naszej pracy jedynym ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i kreatywność,  na początku naszej drogi zawodowej czasem i wiedza, ale warto słuchać siebie i tworzyć tak piękne prace, jak botaniczna kompozycja Rafała Kawałko
Życzę wszystkim wielu ciekawych prac.
Nie bójmy się, twórzmy coś swojego nowego, korzystajmy z nowości, zaskakujmy naszych klientów, tego od nas oczekują.

Tulipany dla naszych prac dostarczyła firma.

VHV Flowers and Greens
http://www.vhvflowersandgreens.nl/