Bolero, spider, pasta lub pastini

…te nazwy niewtajemniczonym mogą kojarzyć się z kuchnią lub muzyką. Ale bardziej wtajemniczeni wiedzą, że to nazwy  stosunkowo nowych grup Gerbery Jamesona uprawianych na kwiat cięty.

Gerbery to byliny, które pochodzą z Afryki Południowej. Obecnie kwiaty gerbery przeżywają renesans popularności. Hodowcy cały czas dostarczają na rynek wiele ciekawych i pięknych odmian o ciekawym kroju płatków, niespotykanych formach i kolorach- czasami nawet wielobarwnych.

Kwiatostan  gerbery (koszyczek) składa się z kwiatów rurkowych i barwnych kwiatów języczkowatych. Co roku hodowcy tych  kwiatów zaskakują nas nowymi pięknymi odmianami.

Poniżej przedstawię Wam 4 najciekawsze dla mnie grupy gerber:

Grupa Spider (pająk) – w grupie tej występują zarówno odmiany wielkokwiatowe jak i miniaturowe. Kwiaty języczkowate są   zredukowane do cienkich nitek, sprawiających wrażenie igiełek.

Grupa  Bolero zawiera odmiany gerbery miniaturowej o kopułkowatym zwartym kształcie kwiatostanu o bardzo ciekawej  kolorystyce płatków jak i „oczka”.

Grupa Pasta –  twórcy tej grupy nadając jej właśnie taką nazwę sugerowali się kształtem i grubością płatków przypominającym makaronowe nitki. Dlatego tę grupę gerber nazwano tak, jak po włosku mówi się na… makaron.

Grupa Pastini. Kwiatostany tej grupy przypominają postrzępione gwiazdki lub płatki śniegu, płatki przewężają się ku górze, często maja końcówki w innym kolorze. Bardzo się różnią od standardowych gerber.

W 2019 roku na Targach IFTF w Vijfhuizen pięknie wyeksponowano gerbery z grupy pastini przy wejściu na targi. Stanowiły one tło dla kupujących włoskie lody z zabytkowego Fiata 500.

 

Dzięki pracy hodowców gerber, floryści zyskali niesamowity kwiatowy materiał. Możemy bawić się fakturą i barwą tych  niesamowitych kwiatów, a jedyną barierą są granice naszej kreatywności.

Z zakupem tych kwiatów nie ma problemu: dostępne są na giełdach kwiatowych, w hurtowniach jak i u internetowych dostawców.

Już  w 2018  roku  nasz  redakcyjny  kolega  mistrz  florystyki  Rafał  Kawałko na  targach  Gardenia w  Poznaniu   dla  firmy VHV Flowers and Greens  prowadził  pokaz   florystyczny  promujący  gerbery   z grupy  Bolero  i Pastini

Gerbery posiadają delikatną, często pustą w środku, łodygę, dlatego w wazonie z gerberami nie powinno być dużo wody i dobrze dodać do niej odżywkę to kwiatów, dzięki której można cieszyć się ich urokiem dłużej.

Uwielbiam te nowe odmiany gerber szczególnie teraz w pochmurne dni!

Odmiany gerber i zdjęcia je prezentujące: firma Schreurs