Czas najważniejszych targów kwiatowych

Listopad to w branży kwiatowej bardzo ważny miesiąc. To wtedy odbywają się najważniejsze targi kwiatowe w Europie: Royal Flora Holland Trade Fair Aalsmeer oraz IFTF- International Floriculture Trade Fair w pobliskim Vijfhuizen w Holandii.

Targi w Aalsmeer i w Vijfujzen są adresowane przede wszystkim do gości biznesowych, z tym że wystawa w Aalsmeer ma nieco szerszą formułę i jest licznie odwiedzana zarówno przez  klienta biznesowego jak i zwykłych miłośników kwiatów.

Mimo że obie imprezy w Niderlandach są adresowane głównie do sektora hurtowego, czyli importerów kwiatów, to są bardzo ważne, jeżeli nie najważniejsze, dla całej branży kwiatowej. To tu zawiera  się najważniejsze kontakty, prezentuje  światowe  nowości a to wszystko aby zaskoczyć i zadowolić swoich klientów. Dlatego nie dziwi, że również najważniejszych polskich importerów można spotkać w alejkach wystawienniczych.

Trade Fair w Aalsmeer 

są prezentacją niderlandzkich producentów zrzeszonych w gildii kwiatowej. Na targach prezentowane są zarówno kwiaty cięte, dodatki roślinne jak i kwiaty doniczkowe.

Rosnące ceny energii  w Europie  powodują, że niderlandzcy producenci roślin non stop szukają nowych odmian i zaczynają produkować kwiaty i rośliny, które pomogą im przetrwać, dlatego coraz większe znaczenie ma produkcja egzotycznych roślin doniczkowych, których transport do Europy  jest bardzo drogi.

W poprzednich latach prezentowano w Aalsmeer wiele nowych odmian calateii, bromelii, hortensji, zawsze pięknie prezentowane są ciemierniki  fiołki afrykańskie czy cyklameny. No i oczywiście najnowsze odmiany orchidei na czele z hybrydami ćmówki (phalenopsis).

Na targach niderlandcy producenci kwiatów pokazuja wszytko to, co mają najlepszego. To też doskonałe miejsce spotkań branżowych z miejscowymi hurtownikami i florystami. Ale przede wszytkim to okno na świat całej niderlandzkiej branży kwiatowej. Wystawiennictwo na najwyższym poziomie.

Targi odbywają się tuż obok aukcji kwiatowej i magazynów logistycznych nieopodal portu lotniczego Amsterdam-Schiphol.

IFTF International Floriculture Trade Fair w Vijfhuizen

to targi międzynarodowe, na które przybywają producenci, grupy producenckie i eksporterzy kwiatów  z całego świata. W tegorocznej edycji  IFTF potwierdziło udział 254 wystawców z 24 krajów. A  lista  wystawców nie  jest jeszcze  zamknięta

Od lat sukcesywnie wzrasta produkcja kwiatów w krajach Ameryki Południowej i Afryki i to widać. Na IFTF można podziwiać piękne ekspozycje producentów z Ekwadoru, Kolumbii czy Kenii. Prezentuje  się też sporo firm z Republiki  Południowej  Afryki, są producenci z Australii, Japonii  i Korei Południowej. W tym roku na targach IFTF prezentować się będzie jedna firma z Polski.

Na targach spotkać możemy przedstawicieli firm branż logistycznej i transportowej zajmujących się transportem i magazynowaniem roślin. Na miejscu możemy załatwić wszystko tak, aby kwiaty dotarły do naszego magazynu w Polsce.

Listę wystawców targów IFTF znajdziecie tutaj.

Na tych targach nie ma pokazów  florystycznych,
ale ilość kwiatów  i roślin jest gigantyczna!

Na znanych florystom targach w Essen prezentowany jest zaledwie ułamek odmian wystawianych na obu imprezach w Holandii. Ale to właśnie na IPM te wszystkie nowości prezentowane są florystom. Tam odbywają się pokazy florystyczne, gdzie swój kunszt prezentują najlepsi światowi floryści.

Czy  Niderlandzkie są targi dla nas florystów? Tak i nie. Jeżeli chcemy rozwijać nasze firmy, znaleźć ciekawe gatunki i odmiany kwiatów i roślin i być o krok przed  innymi, zdecydowanie  warto  je  odwiedzić. Możemy praktycznie natychmiast zamawiać nowości u swoich importerów.

Ja, jako właściciel kwiaciarni, nauczyciel, ale i redaktor Floraplus.pl uważam wizytę w Niderlandach za ważny punkt w moim kalendarzu florystycznym, ponieważ mam okazję zapoznać się absolutnymi nowościami na rynku.

Tydzień po targach w Niderlandach w Poznaniu odbędą się nasze rodzime Targi Gardenia, ale to już temat na kolejny artykuł.

Zdjęcia:
Anna Rosochacz

Agnieszka  Murawska
Michał Bursig