Róż-norodność na Królewskiej Wystawie Kwiatów „Muzeum w zgodzie z naturą”

„Róża jest różą, jest różą, jest różą.” Gertude Stein

W dniach 10-13 czerwca 2021r. w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się niezwykła wystawa, która zachwyciła tysiące warszawiaków i gości. Po długim okresie lockdownu i restrykcji odwiedzający mogli doświadczyć siły roślin i piękna przyrody na Królewskiej Wystawie Kwiatów pod hasłem Muzeum w zgodzie z naturą. Królewską Wystawę Kwiatów tworzyło 250 osób z całej Polski a jej przygotowanie trwało prawie 150 godzin. Byli to m.in. architekci krajobrazu, ogrodnicy, floryści, organizatorzy i promotorzy. Ekspozycja miała 128 metrów długości i ponad 550 mkw. powierzchni. Wystawę stworzyło 9 tysięcy różnych odmian roślin i niemal 2 tysięcy kwiatów ciętych. Najwyższa roślina miała wysokość 4,5 metra, a najniższa 2 centymetry.  Ekspozycja prezentowana we wnętrzach Arkad Kubickiego oraz w przestrzeni Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego została podzielona na dziewięć stref tematycznych.

Najdłuższa część wystawy to strefa królowej kwiatów – róży – która została wyeksponowana w dzięki współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie, Urzędu Miasta Kutno, Kutnowskiego Domu Kultury, Polskiego Towarzystwa Różanego oraz mistrzyń florystyki Beaty Bychowskiej i Małgorzaty Szwagiel z zespołem utalentowanych florystów. Do jej wykonania użyto ponad 500 krzewów róż w 100 odmianach przywiezionych przez zaprzyjaźnionych z Kutnem producentów (Tadeusza Pałkę, Rosarium, Bożenę Ziębę, Justynę Marek i Mariusza Sobieszka), 500 szt. róż ciętych i ponad 2000 innych roślin. Róża została pokazana w wielu odsłonach, barwach, kolorach, a wyjątkowy zapach można było poczuć dzięki różom dostarczonym przez Parfum Flower Company. Koncepcja aranżacji strefy oparta była na kilku elementach, które stworzyły idealnie skomponowaną całość. Z zieleni i kwiatów powstał tajemniczy ogród gdzie praca ogrodnika połączyła się z wyobraźnią florysty. Dekoracyjne ławki, bramy i siedziska od partnera School of Deco i Art Size by Gabi Prządka, oplecione bujną zielenią i porośnięte kwiatami stworzyły zaprojektowaną przez Beatę Bychowską, magiczną przestrzeń, w której można było poczuć się jak w raju. Bogactwo, odmienność oraz piękno samych kwiatów pokazano w ekspozycji Portret Róży autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak z KDK, będącej galerią, w której zapachowym odmianom róż ogrodowych zamkniętym w ramach – pudełkach, towarzyszyły cytaty o róży i historyczne ilustracje botaniczne.

Sposób w jaki Kutno zaistniało na Królewskiej Wystawie Kwiatów skoordynowała, opracowała koncepcyjnie i logistycznie Weronika Lenarczyk – zastępca dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego, która przez ostatnie 6 miesięcy ściśle współpracowała z kuratorem wystawy Moniką Drąg, Pełnomocnikiem Dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie ds. Architektury Krajobrazu i Ogrodów oraz koordynatorem Królewskiej Wystawy Kwiatów Agnieszką ŻukowskąRóżana drużyna z KDK, w koszulkach z wizerunkiem róży i hasłem „Królowa jest tylko jedna” zaprojektowanych przez Martę Hellę Fijałkowską z KDK, składająca się z 9 osób (Weronika Lenarczyk, Agnieszka Dąbrowska Walczak, Anna Jasińska, Magdalena Mitlas, Marcin Bień, Marcin Żylak, Łukasz Jędrzejczak, Łukasz Albiniak, Tomasz Kolanowski) pracowała w pocie czoła i zaangażowała całe serce aby stworzyć tą wyjątkową ekspozycję. Zdalnie ale z wielkim zaangażowaniem wspierała ich Wioleta Maciejewska, pierwsza kutnowska Królowa Róż. Przydały się nie tylko wyjątkowe umiejętności organizacyjne i twórcze ale siła mięśni, odpowiedni sprzęt i umiejętność pracy w grupie pod presją czasu, która okazała się kluczowa w trakcie przygotowań od wystawy ale także na koniec, kiedy trzeba było rozmontować ekspozycję i zakończyć projekt. Zamek Królewski zaprosił Kutnowski Dom Kultury do współpracy przy tej wystawie, ze względu na wieloletnie doświadczenie w organizacji wydarzeń różanych, szerokie kontakty, wiedzę i profesjonalizm działania. Przy tej okazji przedstawiciele Kutna mieli okazję nawiązać nowe obiecujące relacje z partnerami i artystami, które z pewnością zaowocują w tworzeniu kolejnych wydarzeń różanych w Kutnie i na terenie całej Polski. Całość uwiecznili na zdjęciach Kamil Klimaszewski, Adam Pietrusiak, Tomek Ciesielski oraz warszawska firma Volatus.

Ekipa florystów z Kutna- Miasta Róż

Małgorzta Walewska i Weronika Lenarczyk

 

Wernisaż wystawy

Dzięki współpracy z zaprzyjaźnioną z Kutnem mistrzynią florystyki Małgorzatą Szwagiel wystawę otworzył wyjątkowy wernisaż, którego punktem kulminacyjnym był pokaz kreacji floralnych. W pokazie wzięły udział kutnowskie Królowe Róż, Anika Koralewska (Królowa Róż 2012), Marta Fryz (Wiśniewska) (Królowa Róż 2013), Magdalena Kaba (Królowa Róż 2015) oraz Dominika Walczak (Królowa Róż 2016), które wyglądały zachwycająco w ogrodach zamkowych oraz na wyjątkowych fotografiach wykonanych przez firmę Volatus. Na oficjalnym otwarciu Miasto Róż reprezentowali Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, zastępcy prezydenta Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja oraz Radosław Rojewski – dyrektor KDK.

„Królowa Warszawy”

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego wydarzenia, którego tematami przewodnimi były róża i bioróżnorodność, był unikatowy kwiat wyhodowany specjalnie dla uczczenia obchodów 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Mowa o niezwykłej róży, której oficjalna prezentacja odbyła się w sobotę 12 czerwca o godzinie 12:00 w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyjątkowa odmiana róży została uroczyście ochrzczona imieniem „Królowej Warszawy”. Róża ta została stworzona przez Łukasza Rojewskiego, hodowcę z Konstantynowa Łódzkiego, członka zarządu Polskiego Towarzystwa Różanego. W wydarzeniu udział wzięli m.in. słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska, Mireille Steil – szefowa Luksemburskiego Towarzystwa Miłośników Róż oraz wiceprzewodnicząca Światowej Federacji Towarzystw Różanych, a także dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski.

 

 

Nagrody „Królewski Ogród Doskonałości”

Urząd Miasta Kutno i KDK – członkowie wspierający Polskie Towarzystwo Różane uczestniczyli również w wręczeniu wyjątkowych nagród przyznanych przez kapitułę ds. wyróżnień PTR. Wyjątkowe statuetki „Królewski Ogród Doskonałości” wykonane w pracowni szkła artystycznego Unikat z Wrocławia powędrowały do Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, Ogrodów Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie i Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nagroda jest oficjalnym wyrazem uznania dla podejmowanych działań na rzecz ochrony i popularyzacji ogrodów historycznych jako dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego o wyjątkowej i powszechnej wartości.

 

 

Kiermasz różany

W weekend w Ogrodach Dolnych Zamku Królewskiego Kutno rozstawiło swoje stanowisko promocyjne, obok którego odbywał się zorganizowany przez pracowników KDK Kiermasz Różany pełen tysięcy pięknie kwitnących sadzonek róż od producentów z całej Polski. Do wizyty w Kutnie zachęcały, ubrane w piękne różane stroje, Paulina Trzaskowska, Agnieszka Lewandowska, Edyta Moszczyńska i Agnieszka Kłopotowska z UM. Goście stoiska mogli otrzymać na pamiątkę różane gadżety oraz wydany na tą okazję mini-katalog pełen informacji o wydarzeniach różanych w Kutnie, producentach róż, poradach różanych itp. Stoisko i całą wystawę odwiedził również Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Rozwoju Miasta Kutno, Michał Adamski.

 

W przestrzeni starannie wypielęgnowanych ogrodów zamkowych dumnie zaprezentowała się  Kutnowska Grupa Tańca Dawnego “La Danse” działająca przy Muzeum Regionalnym w Kutnie. Grupa przechadzała się po ogrodach wzbudzając zachwyt przechodniów ale również uświetniła wydarzenie pokazem tańców dawnych w Arkadach Kubickiego.

Zamek odwiedziła również Królowa Róż Święta Róży 2019, 2020 Alicji Strupagiel. Goście ogrodów chętnie robili sobie zdjęcia z naszą Królową, która zapraszała do Kutna na wyjątkowy weekend pachnący różami czyli Święto Róży 2021, które odbędzie się w dniach 3-5 września.

Kutno zostało docenione przez zwiedzających i organizatorów a kutnianie, którym udało się odwiedzić wystawę osobiście, byli pod wielkim wrażeniem rozmachu i profesjonalizmu przedsięwzięcia. Bez wątpienia można uznać to za sukces Urzędu Miasta Kutna, Kutnowskiego Domu Kultury, Polskiego Towarzystwa Różanego a przede wszystkim symbolu naszego miasta – róży – królowej kwiatów.

Ta piękna wystawa kwiatów nie mogłaby się odbyć bez jednych z najlepszych w Polsce producentów róż, którzy dostarczyli setki krzewów róż na wystawę:

  • Tadeusz Pałka, Bożena Zięba, Justyna Marek z Końskowoli
  • Szkółka Róż Rosarium z Wielkopolski
  • Szkółka Roza Sobieszek z Łasku
  • Szkółka Róż RosaĆwik

W tworzeniu strefy wzięli udział floryści pod kierunkiem Beaty Bychowskiej i Małgorzaty Szwagiel:

Hanna Smuczyńska, Dawid Głodek, Natalia Brągiel, Sylwia Baran, Małgorzata Urban, Artur Pieprzycki

 

Wyjątkowe stroje na wernisaż wykonał zespół florystów:

Małgorzata Szwagiel, Natalia Brągiel, Sylwia Baran, Małgorzata Urban, Beata Bychowska,

Hanna Smuczyńska, Dawid Głodek, Artur Ksawery Pieprzycki

 Fryzury:

Katarzyna Złamaniec Atelier & Academy, Natalia Turek, Małgorzata Ząbek, Monika Sala

Make-up:

Margaret Sitek Aletańska / Małgorzata Aletańska MakeUp & Nails

 Autorką relacji jest Weronika Lenarczyk
Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego,
Zastępca Dyrektora ds. Promocji i Marketingu Kutnowskiego Domu Kultury, Kutno – Miasto Róż

 

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po wystawie.
Autorami zdjeć są: Adam Pietrusiak,  Tomek Ciesielski, Aga Murawska, Katarzyna Skiba, Rafał Kawałko: