Wieniec adwentowy -Historia i symbolika

Dziś pierwsza niedziela Adwentu, czasu radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W wielu kościołach i naszych domach pojawiły się wieńce adwentowe- najważniejsze symbole adwentu.

W moim rodzinnym domu w każdą niedziele adwentu zapalaliśmy kolejne świece i razem śpiewaliśmy „Oto Pan Bóg przyjdzie z rzeszą świętych nam przybędzie…”

Na początek trochę historii

Wieniec ten, podobnie jak choinka, przywędrował do nas z Niemiec, a jego dzieje sięgają 1839 roku. Wszystko zaczęło się od pomysłu ewangelickiego teologa i działacza społecznego z Hamburga, pastora Johanna Hinricha Wicherna. Aby wprowadzić nastrój sprzyjający modlitwie, postanowił on przystroić świetlicę, w której gromadzili się wierni. Sporządził szczególny wieniec. Na obrzeżu koła o średnicy 2 metrów umieścił 24 małe świeczki. Każda miała być zapalana w kolejny dzień adwentu. Z czasem pomysł ten zawędrował do innych niemieckich miast. Przy okazji nastąpiła pewna modyfikacja: zamiast 24 świec pozostały cztery, oznaczające kolejne niedziele adwentu – w ten sposób pojawiła się forma znana nam obecnie.

Trudno powiedzieć dlaczego pastor Wichern postanowił wprowadzić właśnie taki, a nie inny pomysł na dekorację adwentową. Możliwe, że zainspirował się judaistycznym świętem Chanuka, gdzie tradycją jest, że każdego dnia tego święta zapala się kolejną świecę na ośmioramiennym świeczniku. Być może znane były mu pradawne germańskie obrzędy, zgodnie z którymi w zimie zapalano ogień na kręgu z zielonych gałęzi, co miało symbolizować nadzieję na jaśniejsze słońce i nadejście wiosny, wraz z którą odrodzi się natura. Jakkolwiek było, wieniec adwentowy trwale wpisał się w tradycję chrześcijańską i wiąże się z nim bogata symbolika.

Symbolika wieńca adwentowego

Jego kolisty kształt oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Wykonany z gałązek drzew iglastych, a więc wiecznie zielonych ma oznaczać życie wieczne jakie daje Chrystus wszystkim wierzącym. Zapalanie świeczek jest symbolem światłości jaką nazwał się sam Jezus: „Jam jest światłość świata, kto idzie za mną, nie chodzi w ciemnościach, ale będzie miał światłość żywota”. Wieniec jest także symbolem rodziny oczekującej i przygotowującej się na godne spotkanie z Jezusem w Betlejem jak i w dniu jego powtórnego przyjścia na ziemię.

Jak wygląda wieniec adwentowy?

W najbardziej klasycznej wersji wieniec adwentowy ma kształt koła z gałązek drzew iglastych takich jak świerk, jodła lub sosna. Popularne są również zimozielone iglaki. Jeżeli zamawiamy wieniec w kwiaciarni, to możemy mieć pewność, że użyte w nim gałęzie należą do tych gatunków drzew, które są najbardziej oporne na tak zwane osypywanie się, dzięki czemu będą pięknie się prezentować przez całe cztery tygodnie. W wieniec wplatane mogą być także liście, np. mahonii, ostrokrzewu czy jemioły. Do dekoracji można użyć także innych jesiennych liści, szyszek, owoców głogu lub jarzębiny. Możliwości jest o wiele więcej, bo przecież materiał florystyczny, który oferują hurtowi dostawcy kwiatów jest tak bogaty, że jego dobór zależy praktycznie od wyobraźni florysty.

Autorka Stefania Początek fotografia Rafał Kawałko

Autorka Róża Marciniak, fotografia Rafał Kawałko

Autor Michał Bursig Fotografia Paweł Rozbicki

Autor Michał Bursig fotografia Paweł Rozbicki

 

Niezależnie od użytego materiału czy formy wieńca, która bywa czasem bardzo nowatorska, w wieńcu adwentowym nie może zabraknąć czterech świec. Tutaj znowu warto nieco uzupełnić swoją wiedzę. Trzy świece powinny być koloru fioletowego, a jedna, odpowiadająca trzeciej niedzieli adwentu – różowa. Kolorystyka ta wiąże się z barwami liturgicznymi tego okresu. Warto zauważyć, że floryści rzadko zachowują tę zasadę – zwykle mamy do czynienia z czterema świecami w jednakowym kolorze.

Floryści często podchodzą mniej tradycyjnie do wieńca adwentowego i zmieniają ilość świec, (ale zawsze jest to wielokrotność 4)  materiał jak a  czasem i kształt.

Przykładem są prace wykonane na niedawno zorganizowanym przez nasz portal świątecznym pokazie florystycznym „Jesteś Gwiazdą”:

Autor Mateusz Żyła fotografia Rafał Kawałko

Autorka Monika Kasprzyk Fotografia Rafał Kawałko

Autorka Stefania Początek fotografia Rafał Kawałko

Niezależnie jak podejdziecie do tematu, wieniec adwentowy to symbolika adwentu i oczekiwania na najpiękniejszy czas w roku.