Mariaż natury, sztuki, historii…

Ogrody Zamku  Królewskiego w Warszawie są piękne o każdej porze roku, ale ja uważam, że jeden z najpiękniejszych momentów to początek lata. Wtedy, gdy kolory kwiatów  sezonowych  dosłownie eksplodują intensywnością, rabaty bylinowe mienią się różnorodnością, a róże są najlepszym momencie kwitnienia.

Właśnie  taka  sceneria towarzyszyła odwiedzającym podczas  Dni  Ogrodów Zamku  Królewskiego w Warszawie w dniach 17-18 czerwca 2023 roku.

Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie to kontynuacja idei Zamku, które chce być 'Muzeum w zgodzie z naturą’. Pod tym hasłem muzeum łączy sztukę dostępną w swoich murach z naturą, której Zamek poświęca bardzo dużo uwagi, zwłaszcza od czasów otwarcia ogrodów zamkowych kilka lat temu. Również tegoroczne Dni Ogrodów były doskonałą okazją do poznawania i podziwiania nasadzeń z bylin i letnich kwiatów sezonowych oraz delektowania się pięknem kwitnących krzewów różanych podczas spacerów edukacyjnych z architekt krajobrazu Darią Szarejko- Worobiej.

Dla wielbicieli ogrodów i pragnących pogłębić własną wiedzę ogrodniczą przygotowano pokazy, warsztaty i spotkania ze znanymi ogrodnikami – Agnieszką Hubeny-Żukowską, Mają Popielarską i Łukaszem Skopem, którzy opowiadali o swoim postrzeganiu roślin i ogrodów.

W Arkadach Kubickiego mogliśmy podziwiać wystawę – Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. Do jej przygotowania zaproszono artystów, florystów i naukowców: Pawła Totoro Adamca, Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego, Krystynę Lubanski, Bożkę Rydlewską, Izabelę Wolską-Kuśmider i Urszulę Zajączkowską. Każdy z artystów podszedł bardzo indywidualnie do tematów, ale każda praca inspirowana była florą. Dzięki temu mogliśmy podziwiać malarskie i graficzne przedstawienia kwiatów i roślin, instalacje kwiatowe, oraz makrofotografie z wnętrza tkanek odmiany róży ‘Królowa Warszawy’ autorstwa pani Urszuli Zajączkowskiej – botaniczki i poetki. W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców, którzy prezentowali swoje prace na wystawie.

 

Zarówno w sobotę i niedzielę duet mistrzów florystyki Sylwia Bednarek i Zbigniew Dziwulski zaprezentowali  kilka pokazów florystycznych pod wspólnym tytułem „Połączeni”. Pokazy te były niesamowitym uzupełnieniem całej wystawy. Floryści do swoich prac użyli prawie wyłącznie naturalnych materiałów, pięknych kwiatów i roślinnych dodatków. Inspirowani naturą i tytułowym ,,połączeniem” wykonali kilkanaście pięknych aranżacji. Bukiety były fantastyczne! W ich kompozycjach królowały: piwonie, złocienie, róże, frezje i wiele innych kwiatów i roślin. Liczne zgromadzona publiczność była wyraźnie zachwycona ich pokazami – żywo reagując i komentując.

Miasto róż na Zamku

Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionych z Zamkiem Królewskim Kutna Miasta Róż, Kutnowskiego Domu Kultury i Polskiego Towarzystwa Różanego. Promiennym uśmiechem wszystkich odwiedzających witała 13. Królowa Róż – Wiktoria Kwit.
Wszystkie aranżacje florystyczne promujące Kutno wykonała zaprzyjaźniona z nim warszawianka Katarzyna Fidura-Tratkiewicz. Na kutnowskim stanowisku odwiedzający mogli otrzymać wydawnictwo “Róże”, czyli wydawane przez Polskie Towarzystwo Różane kompendium wiedzy o tych przepieknych krzewach.

Polskie Towarzystwo Różane – Polish Rose Society ogłosiło w trakcie wystawy plebiscyt na najpiękniej pachnącą różę. Publiczność mogła wybierać spośród 18 kwiatowych propozycji. Bezkonkurencyjna okazała się dwukolorowa „Double Delight”. Dodatkową atrakcją dla  odwiedzajacych ogrody był kiermasz różany. Doskonała okazja do zakupu ciekawych odmian róż i uzyskania porad od producentów róż i ekspertów z PTR.

W zamkowych ogrodach czuł się doskonale Królewski Zespół Tańca Dawnego „La Danse”, który prezentował dawne tańce dworskie XVII I XVIII w. Zespół Muzeum Regionalne w Kutnie, promował wrześniowe otwarcie Pałacu Saskiego w Kutnie. Na plenerowej scenie przed publicznością zgromadzoną w królewskim wgłębniku w sobotę wystąpił zespół Impressione z koncertem muzyki filmowej, a w niedzielę dorosłych i dzieci bawili artyści z grupy Sztuka Ciała ze spektaklem ,,Pędy”

W sezonie letnim do ogrodu wkraczają także i rzeźby. Dlatego również goście odwiedzający ogrody Zamku Królewskiego mogą podziwiać prace znakomitych artystów, których dzieła na co dzień można podziwiać w kolekcji Centrum Rzeźby w Orońsku:

  • Xawerego Dunikowskiego
  • Adama Myjaka
  • Barbary Zbrożny
  • Bernarda Ossowskiego, oraz
  • Alfonsa Karnego.

Rzeźby zanurzone w niszach bukowych żywopłotów będzie można podziwiać aż do 30 września.

Rzeźby zanurzone w niszach bukowych żywopłotów będzie można podziwiać aż do 30 września.

Takie wydarzenia to kontynuowanie wielowiekowej tradycji Zamku Królewskiego, który z jednej strony jest muzeum prezentującym sztukę i kulturę, miejscem ważnych i prestiżowych wydarzeń, ale także symbolem Warszawy i siły narodu, który podnosi swoje miasto z ruin wojennych i czyni je pięknym. Odtworzone Ogrody zaś są nie tylko dopełnieniem świetności Zamku, ale także miejscem wydarzeń, w których Kultura łączy się z Naturą, przyroda staje się nie tylko scenografią, ale też tematem, który przyciąga i zachwyca.

Zdecydowanie warto było odwiedzić Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie podczas Dni Ogrodów. Ale ja na pewno będę do nich jeszcze niejednokrotnie wracał.

Zdjęcia i film: Agnieszka Murawska, Michał Bursig